ورود و عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

تولید مقوا

admin
10 مرداد 1399
دقیقه زمان برای مطالعه
امتیاز بدهید

ابتدا باید مقوا ساخته شود تا ما بتوانیم به تولید کارتن مقوایی بپردازیم. مقوا برای اولین بار توسط یک شیمیدان در آلمان از روش خمیر سازی چوب حدود سال ۱۸۸۵ ساخته شد. برای تولید مقوا نیز به کمک خرده چوب ها و با کمک روش کرافت کاغذ را تهیه کرده و از آن جایی که این کاغذ تولید شده استحکام کافی برای ساخت کارتن مقوایی ندارد با کمک چندی از مواد شیمیایی از جمله سولفات سدیم آن را مستحکم کرده و مقوا را تولید می کنند.

مواد لازم برای تولید مقوا

برای تولید کارتن مقوایی از خمیر چوب و مواد شیمیایی به کمک روش کرافت مقوا تولید میشود.قدرت و کیفیت مقوا به فیبری که از آن مقوا تولید میشود بستگی دارد این فیبر به نوع درختان و گیاهان وابسته است معمولا درختان قد بلندتر مانند کاج از الیاف قویتری برخوردار هستند.که بیشتر در صنعت بسته یندی استفاده میشوند.

خمیر کاغذ چیست ؟

برای ساخت کارتن مقوایی نیاز به خمیر کاغذ و یا Pulp است. خمیر کاغذ از خرده چوب و یک سری محصولات بازیافتی به دست می آید که طی مراحل کرافت تبدیل به کاغذ می شود. این خمیر با اصطلاح Pulp در این صنعت شناخته می شود.

روش ساخت کارتن مقوایی

کارتن مقوایی طی یک فرآیند شیمیایی یعنی پخت چوب انجام میگیرد. خمیر چوب را در محلولی که بخشی از آن سولفات است قرار داده و حرارت می دهند. فیبر لازم از چوب به دست می آید که جهت جدا کردن این فیبر از ماده ای با نام لیگنین استفاده می شود. لیگنین در حقیقت یک نوع پودر شیمیایی است تکه مولکول های آب را واحد های بسیار کوچکی تجزیه می کند و الیاف به واحد های ریزی تقسیم می شوند.

در طول این روند خمیر حاصله از رنگ قهوه ای سوخته به رنگی متمایل به کرم روشن تغییر حالت پیدا می کند. پالت یا همان خمیر کاغذ را در یک گودال مخصوص ریخته و با کمک چرخ دنده های بزرگ آن را فشرده و صاف می کنند. به این ترتیب الیافت اولیه جهت ساخت کارتن مقوایی شکل می گیرد. مقوای به دست آمده در بین دو لاینر قرار می‌گیرد و با کمی از مواد بازیافتی تبدیل به مقوا می شود. سپس مقوای تولید شده در دستگاه های برش به اندازه های دلخواه برش داده می شود و به این ترتیب می توان به ساخت کارتن مقوایی پرداخت.

مقوا چگونه به جعبه تبدیل می‌شود ؟

پختن خرده چوب با سولفات از مراحل نهایی تولید مقوا است. خمیر کاغذی که از این مرحله به دست می آید یک فیبر کاملا مناسب است که از چوب گرفته شده است. در این مرحله است که رنگ و کیفیت نهایی مقوا مشخص می‌شود. در مرحله پخت خمیر کاغذ رنگ نهایی کاغذ شکل می‌گیرد. کرافت از حالت قهوه ای تیره به سفید یا کرم روشن تغییر شکل پیدا می کند. خرده کاغذ های به دست آمده با ماشین آلات مخصوص پرس و به کاغذ تبدیل می‌شوند. در پایان این مرحله کاغذ به دست می‌آید که در حقیقت می‌توان گفت این کاغذ می تواند ضخیم یا بسیار نازک باشد.

که قاعدتا برای تهیه جعبه مقوایی نیاز به یک کاغذ ضخیم است. مقواها در وزن و ضخامت های گوناگونی تولید می‌شود این تفاوت از لاینر ها به دست می‌آید. به این صورت که لاینر در بین دو صفحه کاغذ قرار می‌گیرد و ضخامت مقوا را رقم می‌زند. مقواهای ضخیم تر برای جعبه های بزرگ تر و کالاهای سنگین‌تر و مقواهای نازک تر برای وسایل کوچک تر و سبک تر استفاده می‌شوند. برش جعبه مقوایی توسط دستگاه های برش صورت می‌گیرد و در نهایت به جعبه مقوایی متناسب با کالای مورد نظر تولید می‌شود و آماده حمل و نقل می‌گردد.

‫0/5 ‫(0 نظر)
‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تولید کارتن

ساخت فنی در تولید کارتن ابتدا کاغذ مخصوص فلوت وارد دستگاه فیسر میشود و بین دو کنگره ای ...
admin
30 تیر 1399

کارتن پستی نارنجی آبی

کارتن پستی نارنجی یا مقوا پستی قدیمی ترین بسته بندی پستی و مرسولات می باشد ,کارتن پستی سایز ...
admin
11 تیر 1399

کارتن لمینتی چیست؟

کارتن لمینتی دارای ویژگی زیادی است از جمله اینکه باعث راحتی در حمل و نقل و نقش ...
admin
13 شهریور 1399
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader